Załącznik nr1 do Uchwały Nr 78/VII/2003
Załącznik nr1

do Uchwały Nr 78/VII/2003
Rady Gminy i Miasta w Koziegłowach z dnia 24 czerwca 2003 r.
Szczegółowe zasady umarzania wierzytelności z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa.
  1. Ilekroć w uchwale jest mowa o należności, rozumie się przez to należność pieniężną /należność główną/ przypadającą od jednego dłużnika wraz z należnymi odsetkami i kosztami dochodzenia należności / należność uboczna/ wg stanu w chwili podejmowania decyzji, a jeżeli należność główna została zapłacona i pozostały do zapłaty odsetki i koszty z sumą tych należności ubocznych.

  2. Ilekroć w uchwale jest mowa o umorzeniu, rozumie się przez to zastosowanie innych ulg /np. obniżenie wysokości świadczenia/.

  3. Upoważnia się Burmistrza Gminy i Miasta do umarzania wierzytelności w formie decyzji.

  4. Należność może zostać umorzona w całości lub części jeżeli:

    • a) należności nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego,

    • b) nie można ustalić dłużnika,

    • c) dłużnik zmarł,

    • d) ściągnięcie należności zagraża ważnym interesom dłużnika, jego egzystencji rzeczywistej bądź umorzenie uzasadnione jest ważnymi względami społecznymi lub gospodarczymi, a w szczególności gmina nie poniosła wskutek działania lub zaniechania działalności dłużnika żadnej szkody,

    • e) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okaże się nieskuteczne,

  5. Umorzenie następuje na wniosek dłużnika, a w przypadkach określonych w pkt 4 ppkt bce, „również z urzędu”.

  6. Umorzenia należności za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą co do wszystkich zobowiązanych.

  7. Należność główna z tytułu odszkodowania za zagarnięcie mienia społecznego nie może być umorzona przed upływem 10 lat od daty popełnienia przestępstwa, chyba, że zachodzą okoliczności określone w pkt 4 ppkt c.

  8. Należność pieniężna może zostać rozłożona na raty, bądź może zostać odroczony termin jej płatności w przypadku określonym w pkt 4 ppkt d.

  9. Okres odroczenia lub rozłożenia na raty nie może być dłuższy niż 24 miesiące.

  10. Od należności pieniężnej, której termin płatności odroczono lub którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek od podjęcia decyzji do upływu terminu zapłaty.

  11. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości ustalonych rat, pozostała do spłaty należność staje się natychmiast wymagalna, wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.